At the beginning there was a broken glass from our fire place. Now exists a nice photo. (Česká verze příspěvku viz níže.)
Note: Ambrotype is the kind of picture formed by the wet collodion process. Ambrotype may be created e.g. on clear glass. The basis of wet collodion process is silver nitrate which is used for sensitizing. The result of the wet collodion process is a picture formed of silver, in other words, the bright parts of the picture is reacted silver that goes into halftones and dark areas of the photo.
Ever since I started to photograph on glass or similar material, so I frequently during normal contact with this material think of using it for photography. There was no exception when I replaced the cracked heat-resistant glass on the stove. The glass was broken and I needed to replace it. I took the glass, the glass was old and smoky. But I looked at the glass parts more and more. I decided to use one broken part for an Ambrotype.
I cut the glass with angle grinder. Glass frayed edges gave the plate the right raw character of the used material for using with wet plate collodion process.
I created a shape that I could insert in the plate holder.
Olivie and Julie are already experienced models and know what shooting is all about. So I assumed that the result will succeed for the first time. Girls who love making videos, and there is one before collodion photo shoot 😉
After taking the portrait was followed the next day sandarac varnish coating. It is one of the last and most important steps before the frame adjustment, or saving of the plate in a case.
For the photo shoot, I chose the 260 mm lens, which is pretty fast and guaranteed shorter exposure time that was about 5 seconds. The size of the glass plate is 18×24 cm, 4 mm glass. Photographed: September 28, 2015 in Trebic. And here is the result. From this Ambrotype (slightly overexposted – tends to a negative) can be also made a print. And I will make it later,
Česká verze příspěvku
Na začátku bylo prasklé sklo u krbových kamen, na konci je kolodiová fotografie (Ambrotypie).
Pozn. Ambrotypie je druh fotografie tvořené mokrým kolodiovým procesem. Ambrotypie může být tvořena např. na čiré sklo. Základem mokrého kolodiového procesu je dusičnan stříbrný, pomocí kterého se vytváří světlocitlivá vrstva. Výsledkem mokrého kolodiového procesu je (zjednodušeně laicky řečeno) fotografie tvořená stříbrem, jinými slovy světlé části fotografie je zreagované stříbro, které přechází do polotónů a tmavších částí fotografie.
Od té doby co jsem začal tvořit fotografii na sklo nebo podobný materiál, tak mne často při běžném kontaktu s tímto materiálem napadne použít ho pro fotografii. Ne jinak tomu bylo když jsem se chystal vyměnit prasklé žáruvzdorné sklo u krbových kamen. Sklo, které sloužilo v kamnech několik let prasklo mechanickým poškozením nezbývalo, než ho vyměnit. Při vyjmutí skla z litinového rámu a instalaci nového skla zůstalo staré sklo ležet na stole a bylo přichystáno na vyhození. Sklo bylo hodně zašlé a hodně začouzené. Ale při pohledu na tyto zbytky silného skla, které bylo rozlomené na několik částí mne napadlo vyčistit ho použít pro tvorbu Ambrotypie.
Sklo jsem uřízl úhlovou bruskou. Otřepené skleněné okraje daly desce ten správný syrový charakter opotřebeného materiálu pro použití při focení na kolodium.
Olivie s Julií už jsou ostřílené kolodiové modelky a vědí, co focení obnáší. Takže jsem předpokládal, že se výsledek napoprvé podaří. Holky mají rády natáčení videí, tak zde je jedno před focením 🙂
Pro focení jsem vybral objektiv 260mm, který je dost světelný a zaručil mi kratší expozici, která byla asi 5 sekund. Velikost skleněné desky asi 18×24 cm, síla skla 4 mm. Foceno 28.9.2015 v Třebíči. A zde je výsledek – Ambrotypie – lehce přeexponovaná, má dost denzity na to, aby z ní šla vyzkoušet v temné komoře kontaktní tisk fotografie na fotopapír.