Mokré kolodium: Víkendové dobrodružství se skleněným negativem
Uplynulý víkend mi opět nabídl možnost – vytvořit další skleněný negativ na kolodium v mém třebíčském studiu. S nadšením jsem se pustil do práce, vědom si, že tento proces vyžaduje čas a precizní přístup.
Příprava skla:
Prvním krokem byla pečlivá příprava skla. Po důkladném vyčištění jsem na okraje nanesl vrstvu vaječného bílku, která zabraňuje ztrátu kolodia během zpracování. I když se to zdá snadné, jedná se o časově náročný proces, který vyžaduje trpělivost a preciznost.
@jan.kratochvil Final glass cleaning for wet plate collodion negatives and ambrotypes. Čištění skla pro mokré deskové kolodiové negativy a ambrotypie.
♬ původní zvuk – Jan Kratochvíl
Fotografování v interiéru:
Interiérová fotografie na mokré kolodium je výzvou kvůli nedostatku světla. Pro dosažení dostatečné expozice negativu jsem musel pečlivě vyladit světelné podmínky. Jako objekt jsem si vybral starou mysliveckou zbraň – brokovnici, dar od mého otce. Jsem třetí generace, která vlastní tuto zbraň. Brokovnici vlastnil můj děda, táta a nyní já – všichni myslivci.
Focení samozřejmě probíhalo tak, že jsem dodržoval náležitou bezpečnost a náboje v nábojové komoře nebyly ostré.
Testování a expozice:
Před zhotovením negativu jsem provedl testovací expozici na plech a poté na sklo pro pozitiv. Na základě těchto testů jsem odhadl čas expozice pro finální negativ.
Dvojí vyvolání:
Za ideálních podmínek není u negativů obvykle nutné dvojí vyvolání. V tomto případě jsem však po vyvolání a vyhodnocení dospěl k závěru, že hustota negativu není dostatečná pro kvalitní kopírování. Následovalo tedy druhé vyvolání s čerstvě namíchanou vývojkou pro tzv. redevelopment, které trvalo necelou hodinu.
Lakování a kopírování:
Po vyvolání a ustálení jsem negativ nalakoval pro ochranu kolodiové vrstvy. Nyní je připraven pro kopírování pozitivů na papír. Pro tento proces jsem zvolil kolodio-chloridový papír vlastní výroby.
Výhody pozitivního kolodiového procesu na kolodio-chloridový papír:
Kolodiový proces je jedním z nejtrvanlivějších fotografických procesů. Kolodiová vrstva chrání obraz před vlivy prostředí a zabraňuje žloutnutí, které je běžné u starých bromostříbrných fotografií.
Náročnost a workshopy:
S rostoucí velikostí negativu se zvyšuje i náročnost celého procesu. Manipulace s mokrým sklem vyžaduje opatrnost, aby nedošlo k jeho poškození. Pokud vás tato fascinující technika láká a chcete se ji naučit, nabízím individuální workshopy.
Závěr:
Víkendové dobrodružství se skleněným negativem mi přineslo cenné zkušenosti a krásný originální obraz a možnost vytvářet další fotografie.
Pokud vás tento zajímavý fotografický proces zaujal, neváhejte se mi ozvat a dozvědět se více. Workshopy probíhají u mne ve studiu v Třebíči nebo případně podle dohody.
Jan Kratochvil Photography
Jan Kratochvil Photographer / fotograf Digital & Analog
Fotograf, který krom digitální fotografie